Makaleler » Genel » Mobil Boru & Yerden Isıtma Boruları hakkında bilgiler

Mobil Boru & Yerden Isıtma Boruları hakkında bilgiler

Yerden ısıtma boru çeşitleri nelerdir? Boruların özellikleri nelerdir ? Pe-x borular ile pe-rt borular arasındaki farklar neler ? Oksijen bariyerli boruların özelliği nedir ?


Yerden ısıtma boruları PE-X boru ve PE-RT boru olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Bu iki boruda özelliklerine göre kendi içinde çeşitlilik gösterir.

PE-X boru : Polietilen (PE) hammadenin çapraz (X) bağ ile bağlanması sonucu oluşur. Pe-x borular  yüksek sıcaklık (90° - 95° seviyelerine kadar), basınç, darbeler ve kimyasal maddelere karşı dayanıklılığı üst seviyede olan borulardır.

Pe-x boruların Pe-xa, Pe-xb ve Pe-xc şeklinde üç türü vardır. Moleküller arası çapraz bağ yoğunluğu pe-xa dan pe-xc ye doğru azalmaktadır. Bağ yoğunluğu azaldıkça ısıya ve basınca dayanımı azalmakta ancak borunun esnekliği artmaktadır. 

PE-RT boru : Polietilen hammadde ile üretilir. Genellikle Pe-rt boruların 60° yi aşan sıcaklıklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Sıcaklık ve basınc konularında Pe-x borular, pe-rt borulara göre daha mukavemetli (dayanıklı) borulardır.

Oksijen bariyerli boru ne demek?

Oksijen bariyerli borular havadaki oksijenin borudan suya geçmesini önler bu sayede tesisatta yosunlaşma,  oksitlenme (paslanma) vs. oluşmaz. Bu sayede tesisatınız uzun yıllar sorunsuz şekilde çalışır.

Not: Yerden ısıtma sistemlerinde genellikle tesisatlar yüksek sıcaklıklarda çalıştırılmadığı için pe-rt borular ihtiyacı karşılamada yeterli olacaklardır. Ama radyatör (petek) kullanılan mobil sistem tesisatlarında sorun yaşanmaması adına pe-x boruları tercih etmek daha sağlıklı olur.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı