Sıkça Sorulan Sorular

tesisat.com ve tesisat.net sitelerinin birbirinden farkı nedir ?

tesisat.com web sitemizde kargo ile tüm Türkiye'ye ürün gönderimi yapmaktayız.

tesisat.net web sitemizde ise bayisi olduğumuz firmaların depolarından direk sevkiyat ile İstanbul ili dahilinde teslimat yapılmaktadır.

tesisat.com ve tesisat.net sitelerinin ikisine de ayrı ayrı üye olmam gerekir mi ?

İki sitenin üyelikleri ortak kullanılmaktadır. Sitelerden herhangi birisine üye olduğunuzda maksimum 15 dakika içerisinde diğer sitede de aynı üyelik bilgileri ile işlem yapabilirsiniz.

Ürün teslimatı nasıl yapılıyor ?

www.tesisat.net sitemiz üzerinden verdiğiniz siparişler üreticilerin depolarından İstanbul içine direk sevk edilmektedir.

www.tesisat.com sitemiz üzerinden verdiğiniz siparişler ise anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmektedir.

Ürünlerim ne zaman kargoya verilir ?

Sipariş verildikten sonra 1 iş günü içerisinde siparişleriniz kargoya verilir. Siparişiniz teslim adresine göre 1 ila 3 iş günü arasında adresinize teslim edilir.

Sipariş limiti var mı ?

www.tesisat.net sitemizdeki ürünler üreticilerin depolarından direk sevk edildiğinden markalara göre farklılık arz eden tutarlarda minumum sipariş toplamı uygulaması var.

www.tesisat.com sitemizde kargo ile gönderdiğimiz ürünlerde bazı ürünleri adet olarak bazı ürünleri ise koli bazlı sipariş verebilirsiniz. Ürün kartlarında gözüken adet miktarları o ürüne ait verebileceğiniz minimum sipariş adetini göstermektedir.

Ürün iade şartları nelerdir ?

Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 günlük sürenin geçmemiş olması gerekmektedir,

İade etmek istediğiniz ürünün paketinin zarar görmemiş olması, kullanım hatası sonucu hasarlı olmaması veya paket kullanılmamış olması gerekmektedir,

Ürünler yıpranmış, kullanılmış, hasarlı, kusurlu olarak tarafımıza ulaşırsa iadenizi kabul edemeyip, sizlere ürünü geri gönderim yapabiliriz. Bu durumda ürünün ücret iadesi de yapılamamaktadır,

İadesini yapmak istediğiniz ürün ya da ürünlerin orijinal kutusu ve eksiksiz olarak bütün aksesuarları ile birlikte tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Ayrıca eğer ürün ile beraber promosyon ürünü de almış iseniz, bu promosyon ürününün de orijinal kutusu ve varsa aksesuarları ile birlikte iade edilmesi gerekmektedir. Bu şartların sağlanmadığı iadelerde ücret iadesi yapılamamaktadır,

Çabuk bozulan, son kullanma tarihi geçen/geçme ihtimali bulunan veya tek kullanımlık ürünlerin iadesi kabul edilememektedir.

Siparişim eksik veya hatalı gelirse ne yapabilirim?

Bizimle mesai saatlerimiz içerisinde (resmi tatil haricindeki hafta içi günleri 09:00 – 17:00 saatleri arası) 0850 840 51 59 no’lu telefonu arayarak, whatsapp üzerinden mesaj yazarak veya info@tesisat.com mail adresinden ulaşıp bilgi verdiğiniz takdirde eksik malzemeleriniz tekrardan tarafınıza gönderilmektedir.

Faturam ürünle beraber mi geliyor?
Firmamız E-Fatura mükellefidir. Bu nedenle faturanız online ortamda siparişte belirttiğiniz mail adresinize mail olarak iletilmektedir. Ürün ile beraber bir fatura gelmemektedir.
 
Not: Faturanın ulaşmasında bir sorun olmaması için mail adresinizi doğru girdiğinizden emin olmanızı ve mümkünse sık kullandığınız mail adresinizi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Şayet faturanız mail adresinize ulaşmazsa info@tesisat.com mail adresimizden, 0850 840 5159 nolu telefon veya whatsapp hattımızdan bizimle iletişime geçtiğinizde faturanız tarafınıza mail veya whatsapp üzerinden iletilecektir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı